(25PCS) MC78L05ACHX FSC LDO Regulator Pos 5V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (25PCS) OF MC78L05ACHX BY FAIRCHILD SEMICONDUCTOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SOT-89, 3 PIN |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| China RoHS Compliant | Yes |
| Status | Transferred |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Adjustability | FIXED |
| Dropout Voltage1-Nom | 1.7 V |
| Input Voltage Absolute-Max | 30.0 V |
| Input Voltage-Min | 7.0 V |
| Input Voltage-Max | 20.0 V |
| JESD-30 Code | R-PSSO-F3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Line Regulation-Max | 0.15 V |
| Load Regulation-Max | 0.06 V |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature, TJ-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature, TJ-Max | 125.0 Cel |
| Output Current1-Max | 0.1 A |
| Output Voltage1-Nom | 5.0 V |
| Output Voltage1-Min | 4.75 V |
| Output Voltage1-Max | 5.25 V |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | TO-243 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.7 mm |
| Sub Category | Other Regulators |
| Surface Mount | YES |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | FLAT |
| Terminal Pitch | 1.5 mm |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Voltage Tolerance-Max | 4.0 % |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2.5 mm |
