(25PCS) CC0603KRX7R9BB222 CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (25PCS) OF CC0603KRX7R9BB222 BY YAGEO
**WE CURRENTLY HAVE 3900 PCS IN STOCK AND WILL GLADLY MAKE DEALS ON LARGER QUANTITIES. PLEASE SEND OFFERS OR INQUIRIES.**
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | CHIP, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Capacitor Type | CERAMIC CAPACITOR |
| Capacitance | 0.0022 µF |
| Dielectric Material | CERAMIC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Manufacturer Series | X7R |
| Mounting Feature | SURFACE MOUNT |
| Multilayer | Yes |
| Negative Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125 Cel |
| Package Shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package Style | SMT |
| Packing Method | TR, PAPER, 7 INCH |
| Positive Tolerance | 10 % |
| Rated DC Voltage (URdc) | 50 V |
| Series | SIZE(X7R) |
| Size Code | 0603 |
| Temperature Characteristics Code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Shape | WRAPAROUND |
| Height | 0.8000 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 0.8000 mm |