(25 PCS) 74LS195AN SIGNETICS, SHIFT REGISTER, 4 BIT, 16 PIN DIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (25 PCS) OF 74LS195AN BY SIGNETICS
SHIFT REGISTER, 4 BIT, 16 PIN DIP
| Mfr Package Description | PLASTIC, DIP-16 |
| Status | Transferred |
| Logic IC Type | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Sub Category | Shift Registers |
| Count Direction | RIGHT |
| Family | LS |
| fmax-Min | 30.0 MHz |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Load Capacitance (CL) | 15.0 pF |
| Max Frequency@Nom-Sup | 3.0E7 Hz |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 16 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Output Polarity | TRUE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP16,.3 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 21.0 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 26.0 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.44 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | TTL |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Length | 19.175 mm |
| Width | 7.62 mm |
| Additional Feature | COMPLEMENTARY SERIAL SHIFT RIGHT OUTPUT; J AND KBAR SERIAL INPUT |