(5 PCS) TA8002AS TOSHIBA FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, 7PIN SIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF TA8002AS BY TOSHIBA
FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, 7PIN SIP
(WE HAVE A LARGE QUANTITY IN STOCK. WE WILL MAKE DEALS ON LARGER QUANTITIES, SEND OFFERS)
FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, 7PIN SIP
(WE HAVE A LARGE QUANTITY IN STOCK. WE WILL MAKE DEALS ON LARGER QUANTITIES, SEND OFFERS)
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SIP-7 |
| Status | Discontinued |
| Regulator Type | FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Adjustability | FIXED |
| Input Voltage Absolute-Max | 40 V |
| JESD-30 Code | R-PSIP-T7 |
| Line Regulation-Max | 0.0250 V |
| Load Regulation-Max | 0.0250 V |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Terminals | 7 |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85 Cel |
| Output Current1-Max | 0.0100 A |
| Output Voltage1-Nom | 5 V |
| Output Voltage1-Min | 4.75 V |
| Output Voltage1-Max | 5.25 V |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SIP |
| Package Equivalence Code | SIP7,.05 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 7.9 mm |
| Sub Category | Other Regulators |
| Surface Mount | NO |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | SINGLE |
| Voltage Tolerance-Max | 5 % |
| Length | 17.2 mm |
| Width | 3.2 mm |