(2 PCS) DM7496N NSC IC,SHIFT REGISTER,STD-TTL,DIP,16PIN,PLASTIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2 PCS) OF DM7496N BY NSC
IC,SHIFT REGISTER,STD-TTL,DIP,16PIN,PLASTIC
Part #: DM7496N
Part Category: Logic ICs
Manufacturer: National Semiconductor
Description: 74 SERIES, 5-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDIP16
Manufacturer: National Semiconductor
Description: 74 SERIES, 5-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDIP16
| Mfr Package Description | DIP-16 |
| Status | Discontinued |
| Logic IC Type | SERIAL IN PARALLEL OUT |
| Sub Category | Shift Registers |
| Count Direction | RIGHT |
| Family | 74 |
| fmax-Min | 10.0 MHz |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Max Frequency@Nom-Sup | 1.0E7 Hz |
| Number of Bits | 5 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 16 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Output Polarity | TRUE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP16,.3 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Power Supplies (V) | 5 |
| Propagation Delay (tpd) | 40.0 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | TTL |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Length | 19.304 mm |
| Width | 7.62 mm |