(1PC) SMDJ40A-HR 3 kW 40 V Uni-Directional TVS Diode - DO-214AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF SMDJ40A-HR BY LITTELFUSE
**WE WILL GLADLY MAKE DEALS ON LARGER QUANTITIES. PLEASE SEND OFFERS OR INQUIRIES.
| Type | Zener |
|---|---|
| Unidirectional Channels | 1 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 64.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 46.5A |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |