(1PC) SI8232BB-B-IS MOSFET DRVR 0.5A 2-OUT Half Brdg Non-Inv 16-Pin SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF SI8232BB-B-IS BY SILICON LABORATORIES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ROHS COMPLIANT, SOIC-16 |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Interface IC Type | HB BASED PERIPHERAL DRIVER WITH PWM |
| Built-in Protections | UNDER VOLTAGE |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 16 |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125 Cel |
| Output Current Flow Direction | SOURCE AND SINK |
| Output Peak Current Limit-Nom | 0.5000 A |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP16,.4 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Power Supplies (V) | 3/5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Sub Category | Peripheral Drivers |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Supply Voltage1-Nom | 12 V |
| Supply Voltage1-Min | 6.5 V |
| Supply Voltage1-Max | 24 V |
| Surface Mount | YES |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Turn-off Time | 60 µs |
| Turn-on Time | 60 µs |
| Length | 10.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
