(1PC) PIC18F6527-I/PT MICROCHIP TECHNOLOGY IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF PIC18F6527-I/PT BY MICROCHIP TECHNOLOGY
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 10 X 10 MM, 1 MM HEIGHT, PLASTIC, MS-026, TQFP-64 |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| China RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | MICROCONTROLLER |
| ADC Channels | YES |
| Address Bus Width | 0.0 |
| Bit Size | 8 |
| Clock Frequency-Max | 40.0 MHz |
| CPU Family | PIC |
| DAC Channels | NO |
| DMA Channels | NO |
| External Data Bus Width | 0.0 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Number of I/O Lines | 54.0 |
| Number of Terminals | 64 |
| On Chip Program ROM Width | 16.0 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | TFQFP |
| Package Equivalence Code | TQFP64,.47SQ |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | FLATPACK, THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Supplies | 5 |
| PWM Channels | YES |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 3936.0 |
| ROM Programmability | FLASH |
| ROM (words) | 24576 |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Speed | 40.0 MHz |
| Sub Category | Microcontrollers |
| Supply Voltage-Nom | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min | 4.2 V |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Length | 10.0 mm |
| Width | 10.0 mm |
