(1PC) OP42GS OP Amp Single GP ±20V 8-Pin SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF OP42GS BY ANALOG DEVICES.
OP Amp Single GP ±20V 8-Pin SOIC
PART INFORMATION
OP42GS PART DETAILS & PARAMETRIC
| EU RoHS | Not Compliant |
| Manufacturer Type | High Speed Amplifier |
| Maximum Input Offset Current (uA) | 0.00006@±15V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum PSRR (dB) | 98.42(Typ) |
| Technology | BiFET |
| Rail to Rail | No |
| Power Supply Type | Dual |
| Typical Slew Rate (V/us) | 50@±15V |
| Maximum Dual Supply Voltage (V) | ±20 |
| Shut Down Support | No |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Input Offset Voltage (mV) | 5@±15V |
| Maximum Input Bias Current (uA) | 0.00025@±15V |
| Typical Gain Bandwidth Product (MHz) | 10 |
| Minimum Dual Supply Voltage (V) | ±8 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±15 |
| Minimum CMRR (dB) | 80 |
| Typical Voltage Gain (dB) | 119.08 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Packaging | Tube |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height (mm) | 1.5(Max) |
| Package Length (mm) | 5(Max) |
| Package Width (mm) | 4(Max) |
| PCB | 8 |
| Standard Package Name | SOIC |
| Supplier Package | SOIC N |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
