(1PC) MC14515BCP IC LATCH/DCODER 4BIT 4-16 24P-DIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF MC14515BCP BY MOTOROLA.
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 709-02 |
| Status | Transferred |
| Logic IC Type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Family | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Load Capacitance (CL) | 50 pF |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 24 |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125 Cel |
| Output Polarity | INVERTED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Propagation Delay (tpd) | 800 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Length | 31.75 mm |
| Width | 15.24 mm |
| Additional Feature | ADDRESS LATCHES |
