(1PC) MBR7H45 Schottky Diodes & Rectifiers 45 Volt 7.5A Single 150 Amp TO220AC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF MBR7H45 BY GENERAL SEMICONDUCTOR
SPECIFICATIONS
| Status | Transferred |
| Diode Type | RECTIFIER DIODE |
| Configuration | SINGLE |
| Forward Voltage-Max (VF) | 0.5500 V |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 150 A |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature-Max | 175 Cel |
| Output Current-Max | 7.5 A |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 45 V |
| Sub Category | Rectifier Diodes |
| Surface Mount | NO |
| Technology | SCHOTTKY |