(1PC) LTC1142HVCG LINEAR TECH DC-DC 3.5V to 20V Sync Step Down Dual-Out 3.3V/5V
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF LTC1142HVCG BY LINEAR TECHNOLOGY
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 0.209 INCH, PLASTIC, SSOP-28 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | CONSTANT OFF TIME |
| Input Voltage-Nom | 10.0 V |
| Input Voltage-Min | 3.5 V |
| Input Voltage-Max | 18.0 V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 28 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Output Current-Max | 0.05 A |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SSOP |
| Package Equivalence Code | DIP28,.3 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 2.0 mm |
| Sub Category | Switching Regulator or Controllers |
| Surface Mount | YES |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Switching Frequency-Max | 250.0 kHz |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 5.3 mm |