(1PC) GD82541ER INTEL LAN Controller, 1 Channel(s), 125MBps, CMOS, PBGA196
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF GD82541ER BY INTEL
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 15 X 15 MM, 1 MM PITCH, PLASTIC, BGA-196 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN |
| Address Bus Width | 32.0 |
| Boundary Scan | YES |
| Bus Compatibility | PCI |
| Clock Frequency-Max | 25.0 MHz |
| Data Transfer Rate-Max | 125.0 MBps |
| External Data Bus Width | 32.0 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B196 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 1.0 |
| Number of Terminals | 196 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | BGA |
| Package Equivalence Code | BGA196,14X14,40 |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | GRID ARRAY |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Power Supplies | 1.2,1.8,3.3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Sub Category | Serial IO/Communication Controllers |
| Supply Voltage-Nom | 1.2 V |
| Supply Voltage-Min | 1.14 V |
| Supply Voltage-Max | 1.26 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 1.0 mm |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Length | 15.0 mm |
| Width | 15.0 mm |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 1.8V AND 3.3V SUPPLIES |
