(1PC) EL7156CSZ INTERSIL IC DRIVER PIN 40MHZ 3STATE 8SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF EL7156CSZ BY INTERSIL
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ROHS COMPLIANT, SOIC-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Interface IC Type | HALF BRIDGE BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5.0 V |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Output Current Flow Direction | SOURCE AND SINK |
| Output Peak Current Limit-Nom | 3.5 A |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP8,.25 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Supplies (V) | +-5/15 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Sub Category | Other Interface ICs |
| Supply Voltage-Nom | 5.0 V |
| Supply Voltage1-Nom | 5.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |