(1PC) AK6-240C LITTELFUSE TVS DIODE 240V 340V AXIAL
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF AK6-240C BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Diode Type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| Breakdown Voltage-Nom | 267.5 V |
| Breakdown Voltage-Min | 250.0 V |
| Breakdown Voltage-Max | 285.0 V |
| Clamping Voltage-Max | 340.0 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Element Material | SILICON |
| JESD-30 Code | R-PDIP-W2 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Non-rep Peak Rev Power Dis-Max | 6000.0 W |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Polarity | BIDIRECTIONAL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 240.0 V |
| Sub Category | Transient Suppressors |
| Surface Mount | NO |
| Technology | AVALANCHE |
| Terminal Finish | Silver (Ag) |
| Terminal Form | WIRE |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Additional Feature | UL RECOGNIZED |