(1PC) ADV471KP66E ANALOG DEVICES DAC DSPL CTLR, PLCC-44PIN
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF ADV471KP66E BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, LCC-44 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | DISPLAY CONTROLLER, PALETTE DAC |
| Address Bus Width | 3.0 |
| Bus Compatibility | PS/2 |
| Clock Frequency-Max | 66.0 MHz |
| External Data Bus Width | 8.0 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminals | 44 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | QCCJ |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.57 mm |
| Supply Current-Max | 220.0 mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min | 4.75 V |
| Supply Voltage-Max | 5.25 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | J BEND |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Length | 16.5862 mm |
| Width | 16.5862 mm |
