(1PC) ADSP-2185NBST-320 DSP Fixed-Point 16-Bit 80MHz 80MIPS 100-Pin LQFP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (1PC) OF ADSP-2185NBST-320 BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | MS-026BED, LQFP-100 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Address Bus Width | 14.0 |
| Barrel Shifter | YES |
| Bit Size | 16 |
| Boundary Scan | NO |
| Clock Frequency-Max | 40.0 MHz |
| External Data Bus Width | 24.0 |
| Format | FIXED POINT |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Low Power Mode | YES |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Terminals | 100 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | LFQFP |
| Package Equivalence Code | QFP100,.63SQ,20 |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Power Supplies | 2/3.3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RAM (words) | 16384 |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Sub Category | Digital Signal Processors |
| Supply Voltage-Nom | 1.8 V |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Supply Voltage-Max | 1.89 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Length | 14.0 mm |
| Width | 14.0 mm |
