10102N (EQUAL TO MC10102P) OR/NOR Gate 4-Element 2-IN ECL 16-Pin PDIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2 PCS) OF 10102N BY SIGNETICS
(EQUAL TO MC10102P)
OR/NOR Gate 4-Element 2-IN ECL 16-Pin PDIP
Mfr Package Description
(EQUAL TO MC10102P)
OR/NOR Gate 4-Element 2-IN ECL 16-Pin PDIP
Mfr Package Description
| PLASTIC, DIP-16 | |
| Status | Transferred |
| Logic IC Type | NOR GATE |
| Family | 10K |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Number of Functions | 4 |
| Number of Inputs | 2.0 |
| Number of Terminals | 16 |
| Operating Temperature-Min | -30.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 29.0 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 3.3 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.44 mm |
| Surface Mount | NO |
| Technology | ECL |
| Temperature Grade | OTHER |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Length | 19.175 mm |
| Width | 7.62 mm |
| Additional Feature | COMPLEMENTARY OUTPUT FOR 1 FUNCTION |