(100 PCS) NJM2360AM JRC Switching Voltage Regulators DC/DC Control 8 PIN DMP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (100 PCS) OF NJM2360AM BYJRC
Switching Voltage Regulators DC/DC Control 8 PIN DMP
Part #: NJM2360AM-(TE3)
Part Category: Other Semiconductors
Manufacturer: New Japan Radio Co., Ltd.
Description: 1.5A SWITCHING REGULATOR, 100kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8
Manufacturer: New Japan Radio Co., Ltd.
Description: 1.5A SWITCHING REGULATOR, 100kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8
| Mfr Package Description | DMP-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | No |
| Status | Active |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Input Voltage-Nom | 5.0 V |
| Input Voltage-Min | 2.5 V |
| Input Voltage-Max | 40.0 V |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -20.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 75.0 Cel |
| Output Current-Max | 1.5 A |
| Output Voltage-Nom | 1.25 V |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 2.0 mm |
| Supply Current-Max (Isup) | 3.5 mA |
| Surface Mount | YES |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Switching Frequency-Max | 100.0 kHz |
| Technology | BIPOLAR |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal Finish | TIN BISMUTH |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
