(10 PCS) S6016R SCR NON-ISOLATE 600V 16A TO220AB ROHS
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (10 PCS) OF S6016R BY LITTELFUSE (ROHS)
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | TO-220, 3 PIN |
| Status | Transferred |
| Trigger Device Type | SCR |
| Case Connection | ANODE |
| Circuit Commutated Turn-off Time-Nom | 35 µs |
| Configuration | SINGLE |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 220 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 30 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.5 V |
| Holding Current-Max | 40 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Leakage Current-Max | 0.5000 mA |
| Non-Repetitive Pk On-state Cur | 160 A |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| On-State Current-Max | 16000 mA |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max | 10 µA |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| RMS On-state Current-Max | 16 A |
| Sub Category | Silicon Controlled Rectifiers |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Additional Feature | HIGH RELIABILITY |
