(10 PCS) Q6008RH3 LITTELFUSE TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220 ROHS
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (10 PCS) OF Q6008RH3 BY LITTELFUSE ROHS
SPECIFICATIONS
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Trigger Device Type | TRIAC |
| Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min | 20.0 V/us |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 50.0 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 10.0 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.3 V |
| Holding Current-Max | 15.0 mA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 2.0 mA |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 110.0 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 8.0 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
